NECHTE DRUHÉ VŠE VYMYSLET, ANEB ŽÁDNÉ MYŠLENKY NEJSOU TAK SKVĚLÉ, JAKO TY VAŠE.


Znáte všechny ty dobré rady do života, které každý den dostáváme? A nejsou to jen rodiče, kteří nám vždycky dobře radili, ale také naši kolegové a šéfové, kteří přesně vědí, co je pro nás to nejlepší. Kolik těchto rad nám skutečně něco přináší? Kolik z nich nakonec opravdu využijeme? A hlavě, při pohledu zpět, kolik těchto situací, jednoduše vyřešených radou od někoho jiného nám přináší opravdu dobrý pocit? Čím to, že nakonec necítíme radost, a navíc pochybujeme o tom, zda to bylo správné řešení?

Mozek každého z nás je výrazně odlišný a svět kolem nás díky tomu vnímáme každý z trochu jiného pohledu. To, co si myslíme, že by jiná osoba měla dělat, je jen to, co možná chce dělat náš mozek, ale pro tohoto člověka to pravděpodobně není ten nejlepší nápad. Sebe řídící přístup je jediný je jediný způsob, kterým se učíme, myslíme, vynalézáme, vytváříme, řešíme problémy, představujeme si, opakovaně přemýšlíme, rekonstruujeme, to vše se děje v procesu vytváření vlastních spojení.

Chceme-li, aby lidé okolo nás mysleli lépe, dejme jim prostor, aby mohli samostatně přemýšlet, a jen jim citlivě poskytněme vedení. Jestliže tedy chceme zlepšit kvalitu jejich myšlení, tou nejlepší volbou je pomoci jim lépe zpracovat vlastní myšlenky. Jakmile si totiž člověk vytvoří ve své mysli hluboko vryté nové spoje dochází nejen k prozření a pochopení, ale hlavně k novým nápadům a jako vedlejší produkt navíc vzniká nová energie, kterou je třeba vhodně využít pro další úkoly. Standardní pracoviště klade velké nároky na spotřebu naší energie, proto je vhodné využívat každý takový energetický zdroj k jejímu doplnění. Nechat lidi přicházet s vlastními nápady je hlubokou studnicí motivace a energie z níž lze neomezeně čerpat.

Myšlenky jsou jako děti, žádné nejsou tak skvělé jako vaše vlastní.

(z čínského cukroví s předpovědí osudu 2005)

Diskuze

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Jméno E-mail Váš komentář odeslat komentář