Proč koučování zažilo zatím jen málo lidí?


Vybrat si kouče je podobně odvážný krok jako vybrat si partnera, budete s ním sdílet své soukromí, což vyžaduje hodně důvěry. Bude vás tento vztah stát hodně času a peněz, kdy obojího máme všichni zdánlivě málo. Možná právě proto většina lidí raději zůstane u staré dobré metody "zvládnu to sám".

Spolupráci s koučem zažilo jen málo lidí, a to hlavě ze dvou důvodů. Prvním z nich jsou zkreslené představy o tom, co to koučování vlastně je. A tím druhým důvodem je nedostatek důvěry v neznámé postupy a kouče. Negativní předsudky, zkreslené představy, skepticismus a nedůvěra pramení mimo jiné z faktu, že bohužel existuje mnoho pseudo koučů, kteří si přečtou pár článků, nebo knih o koučování a začnou druhým radit, jak a co mají dělat, což ale v žádném případě nemá nic společného s koučováním. Také existuje nemalá skupina lidí, kterým koučování připadá málo praktické, také pomalé, jednoduše moct soft. 

Koučování založené na fungování lidského mozku, je naopak velice hard, vůbec není pomalé a praktické je až dost. Jedná se totiž o formu komunikace značně odlišné od té komunikace, kterou známe z běžných rozhovorů. Brain Based koučování se opírá o specifické poznatky o mozku založené na neurovědě, čímž aniž bychom si jeho účinky uvědomovali vytváří v našich hlavách nová spojení, nové cesty a tím i nové příležitosti. Koučování přináší tedy dva účinky, první je ten který na sobě vnímáme již v průběhu samotných setkávání se s koučem, protože si plníme přání, které jsme od koučování chtěli (ať už jsou to zvládnuté vztahy, nebo shozená kila navíc, případně vyřešení nějaké složité životní situace). Ten druhý přínos, který je ale mnohem zajímavější a dostavuje se právě jen tehdy jedná-li se o to pravé koučování a není vidět, jsou přínosy do našeho dalšího života. Díky neurovědě přináší koučování našemu mozku nové dovednosti, které jsou již zautomatizované a tím pádem jsou pro nás přirozené a co víc, tyto dovednosti kromě nám samotným přináší užitky i našemu okolí.  

Diskuze

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Jméno E-mail Váš komentář odeslat komentář