Všímavost jako 6. smysl


Cestou domů z práce nezřídka zachycujeme mysl ve věčném koloběhu plánování a reflexe. Myšlenky o tom, co ještě musíme zařídit, nám víří hlavou, až zapomínáme, kde a jak skvělé věci právě prožíváme. Jakmile dorazíme domů, naše myšlenky stále putují zpět do pracovního dne, a když usínáme, zase se předháníme v plánech na příští víkend. Čas nám utíká mezi prsty a máme pocit, že jsme nestihli skoro nic.

Připadáme si, jako bychom žili ve stínu nepříjemností, místo abychom si vychutnávali každý okamžik. Připomínat si, že jsme právě tady a teď, a být schopni si všímat vůní, úsměvů, hřejivých doteků, chutí a zvuků kolem nás, může být náročné. Naše mysl je totiž zvyklá běhat mezi vzpomínkami a plány.

Přitom máme nástroj vlastní mysli, který nám může otevřít nový pohled na svět. Je to schopnost vědomé přítomnosti, umění všímavosti. Můžeme se rozhodnout aktivně vnímat okamžik a tím otevřít dveře k novým možnostem prožívání života. Stačí se rozhodnout věnovat pozornost tomu, co právě děláme, a ocenit jedinečnost každé chvíle.

Život je plný krásných maličkostí, které nám mohou přinést radost a pohodu. Naše mysl nám dává schopnost prožívat je naplno. Stačí jen otevřít oči a věnovat svou plnou pozornost tomu, co nám právě teď dává štěstí. Možná je čas využít toho druhého způsobu myšlení, který nám nabízí možnost být zcela přítomní a užívat si každý okamžik. Je to naší vůlí, abychom tuto schopnost objevili a využili k tomu, abychom žili šťastněji a naplno.

Diskuze

Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Jméno E-mail Váš komentář odeslat komentář